Bir klima sistemi olarak pek çok alanda kullanıma yatkın olan VRF sistemi temelde bir dış üniteden gelen kaynak ile birden fazla iç ünitenin bağlanması şeklinde tanımlanabilmektedir. VRF sistem kullanım alanları nelerdir? Sorusuna cevaben bir çok farklı seçenek sayılabilmekle birlikte sistemin çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Klima sistemi olarak soğutucu etki gören VRF binaların değişken kapasitelerine göre soğutkanın akışını kontrol etmekle görevlidir.

VRF sistemi temelde iki farklı model ile çalışmaktadır. Bunlardan biri Heat Recovery VRF olup aynı anda hem ısıtma hem de soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. Bir diğeri ise Heat Pump VRF olup aynı anda sadece ya ısıtma ya da soğutma işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmakta olduğu yerlerde daha çok rastlanan VRF sisteminin temeli bir bölgeden birçok farklı bölgeyi etkileyecek olan iklimlendirme işlemini yapmaktan geçer. Doğru zamanda ve doğru fazda ihtiyaç duyulan yere iklimlendirme işlemini gerçekleştiren bu sistemin hemen her alanda kullanıma uygun olduğu bilinmektedir. Özellikle büyük yapılı ve çok kişinin olduğu yerlerde bu sisteme ihtiyaç duyulur.

Klasik split klimalar ile karşılaştırıldığı zaman VRF sistemi ayıran belirli başlı özellikler gün yüzüne çıkmaktadır. Değişken olan gaz debisi sayesinde enerji tasarrufunu kullanarak çalışmakta olan VRF sistemi enerji tasarrufuna odaklanmış bir şekilde gelişmiş uygulama esnekliğini sağlamaktadır. Çevre duyarlılığı konusunda maksimum özen göstermekte olan bu sistem yeni yapılmış ya da mevcut olan pek çok binada, müstakil evlerde kullanıma uygunluğu ile bilinmektedir. VRF Klima Sistemleri; çeşitli işletmeler, AVM’ler, apartmanlar, villalar, restorantlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamasının gerekli olduğu tüm kapalı alanlarda kullanıma uygundur.

Görüşmeyi Başlat
Yardım Hattı